ADN Beursanalyse

| home | werkwijze | aex aandelen | amx aandelen | agenda | begrippen | historie | |

  • De AEX heeft vandaag een hogere candle (klik op het woord voor uitleg van de term) neergezet, maar het is een candle waar een kanttekening bij te plaatsen is. De candle is groen, dat houdt in dat we hoger zijn gesloten en dat is natuurlijk positief. We zien ook meteen dat we met een gap geopend zijn. De candle is namelijk gevuld hetgeen betekent dat de bovenkant van het lichaam (het bredere stuk van de candle) de opening is. Tegelijkertijd is het negatieve aan de candle dat we een flink stuk van de winst kwijt zijn geraakt gezien het vrij grote donkere lichaam van de candle. De onderkant van het lichaam is namelijk het slot. Zo ziet u dat u aan de vorm van een candle meer kunt zien dan u denkt. Natuurlijk zien we de koersontwikkeling nog wat beter in de uurgrafiek.

  • We zijn met een flink gap geopend en hebben dat in de loop van de dag gesloten. Daarmee voldoen we aan een opzet om morgen verder te gaan stijgen. We hoeven immers niet meer terug naar beneden om het gap alsnog te sluiten.

  • Toch is er ook nog een ander scenario denkbaar, dat ik voor alle zekerheid aan u wil ontvouwen. Als de index morgen verder zou dalen dan zou er een mooie symmetrisch hoofd- en schouders formatie kunnen ontstaan. De linkerschouder en het hoofd heb ik in de grafiek al aangegeven met de letters S en H, de rechterschouder zou gevormd moeten worden onder de letter S. Ik heb er voor alle zekerheid een vraagteken achter gezet, want het is om eerlijk te zijn nogal voorbarig om nu al rekening te houden met deze mogelijkheid. Ik weet ook niet of ik de kans groot in moet schatten gezien de verbetenheid waarmee de markt omhoog wordt gebracht. De index mag voor dit scenario niet 340,8 uitkomen zoals we in onderstaande 15min grafiek zien.

  • Op dat koersniveau ligt namelijk het 61,8% Fibonacci niveau waar we vandaag zijn gekeerd. Volgens de Fibonacci theorie is de stijging dus nog net een correctie op de voorgaande daling te noemen en kan de daling vanaf dat punt worden hervat. Een stijging boven deze grens zou daarentegen een 100% retracement naar 345 betekenen.
  • De index is vandaag gedurende de dag gedaald om het gap te sluiten en veerde daarna op. Dat is gebruikelijk omdat zowel de onder- als de bovenkant van een gap steun kunnen bieden. We zijn daarna echter ter hoogte van de voorgaande bodem gekeerd (1) en de rode candle die daarbij ontstond omvat zijn voorganger volledig en is dus een engulfing bearish line. Dit is een omkeerpatroon, maar ik realiseer me dat ik me met deze opmerking op gevaarlijk terrein begeef. De markt trekt zich zoals ik gisteren al schreef de afgelopen tijd niets meer aan van dit soort patronen en stijgt dan verder alsof er niets aan de hand is.

Resumerend:  De AEX opende met een flink gap, het enthousiasme waarmee men de Amerikanen en hun hogere slot volgde was groot. Gedurende de dag is de index echter veel van die winst kwijt geraakt en dat is een teken dat er ondanks de pogingen om de markt naar boven te brengen toch ook een zekere ongerustheid in de markt is. Vanuit het huidige technische beeld kan het eigenlijk zowel naar boven als naar beneden, al zullen institutionele beleggers niet blij zijn dat ik dit schrijf. Zij zijn erbij gebaat dat de indices dit jaar zo hoog mogelijk sluiten zodat beleggers begin januari vol vertrouwen al hun vrij beschikbare geld in hun fondsen storten en zij ook nog eens kunnen gaan genieten van hoge bonussen vanwege de goede prestaties dit jaar. Ik vertel u dit om te laten zien waar de belangen liggen en hoe groot die zijn. Dit zijn namelijk de mensen die op het kapitaal zitten en uit eigenbelang (de sterkste drijfveer die er is) alles zullen doen om de beurzen hun weg naar boven te laten vervolgen. Dit is ook de reden dat beurzen tegen alle signalen in blijven stijgen en de technische analyse als het om het voorspellen van dalingen gaat niet erg betrouwbaar meer is. Zij hebben namelijk prima technisch analisten in dienst die zeer goed kunnen aangeven op welke momenten de markt een extra zetje nodig heeft, dat zijn namelijk de punten waarop wij verkoopsignalen als toppatronen, doorbraken en dergelijke zien. Kortom: de technische analyse wordt door krachtige partijen tegen ons gebruikt. Door de globalisatie kunnen zij dat ook nog eens op alle beurzen doen, ze zijn overal vertegenwoordigd. De kans op een daling is daarom niet groot, laat ik daar eerlijk over zijn. Dat heeft niets te maken met technische analyse, maar alleen met de macht van het geld. -Ad-